ИСКАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ
Относно: ФИНАНСОВИ ЗАТРУДНЕНИЯ НА ОП “ВиК – П“ ЕООД
Уважаеми г-н Председател,
След първоначалните разговори става ясно, че предприятието има няколко основни проблема:
1. Разходите за електроенергия;
2. Разходите за заплати на персонала;
3. Остарелите водопреносни съоръжения, които трябва да се ремонтират непрекъснато.
Ремонтирането на съоръжения, водопроводи и други подобни са обект на планиране на финансиране, които следва да бъдат заложени в капиталовата програма от кмета на общината.
Разходите за заплати са сериозен казус, с оглед на инфлационния ръст през последните 3 години и допълнително покачване на МРЗ ежегодно, което допълнително захранва същата тази инфлация. Разходите за персонал са важна част, но те изглежда, че могат да бъдат покривани в основната си част от приходите на самото предприятие от дейността му.
От друга страна, невъзможността за повишаване на таксите към клиентите, поради правния проблем, в който се намира дружеството, създава предпоставки, дружеството да няма достатъчно средства, с които да може да повишава заплатите на служителите, да инвестира в по-ефективна техника, инструменти и машини.
След повърхностно запознаване с проблема, който КЕВР извежда, е че след решението на Общински Съвет- Панагюрище от 2016г. за влизане в АВК Пазарджик, обособената територия, на която би трябвало да оперира оператора ВиК-Панагюрище се закрива и докато се подпише финален договор с АВИК, ВиК-П продължава да поддържа временно инфраструктурата.
От друга страна, след последващо решение на Общинския съвет през 2019г. се спират действията по присъединяване към АВИК, но до ден днешен, това не е финализирано. За разрешаването на този проблем се изисква инициатива на ниво Кмет, Областна управа и Министър на Регионалното Развитие. Когато този казус бъде решен и Министърът на МРРБ предостави мандат на Областния управител да финализира процеса по разтрогване на отношенията между АВИК Пазарджик и община Панагюрище, както и когато община Панагюрище обособи отново територия в границите, на която да оперира отново ВиК Панагюрище, тогава ще може „ВиК – П“ ЕООД Панагюрище да предостави свой бизнес план пред КЕВР, който да бъде одобрен и с това ценовите ставки да бъдат увеличени така, че да може предприятието да оперира самостоятелно и да няма нужда от непрекъснато финансиране от община Панагюрище.
Уважаеми г-н председател, с оглед на обществената значимост на този казус, предлагам:
1. Да бъде създадена нарочна работна група със специалисти, общински съветници и представители на предприятието, която да може да направи задълбочен правен анализ, чрез който да се създаде политика и план за излизане от така създадената ситуация, както да се намалят правните последици за общината.
2. Да се направи и икономически анализ, и оценка на реалното състояние на предприятието, като се подготви и предложение за оздравителен план за предприятието, който да бъде и юридически обоснован.
Една подобна работна група би имала нужда от доста време, за да може да направи качествен анализ и да създаде реален качествен план за действие, който по- късно да може да бъде изпълнен.
От друга страна се вижда, че най-сериозният финансов проблем за предприятието, както и най-голямо притеснение за управителя г-н Вулев е разходът за електроенергия, който е достигал през последните години почти до 5 мил. лева. Поради тази причина е важно да се направи сериозен анализ и подготовка по въпросите, свързани с електроенергията, консумирана от предприятието. Така ще могат да се определят рисковите ситуации, да се изградят планове за намаляване или избягване на рисковете.
За да може да се направи сериозен анализ и да се предоставят адекватни предложения, преди всичко е необходимо да се стъпи върху адекватна информация, за да може членовете на тази комисия да имат максимално пълна и ясна картина.
На основание: чл. 33, ал. 2 ЗМСМА и чл. 16, ал. 1, т. 5 от действащия Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет, неговите комисии и взаимодействието му с Общинската администрация – гр. Панагюрище, с оглед на предстоящото планиране на бюджет 2024 на община Панагюрище и наскоро взетото решение за отпускане на възмезден заем на „ВиК-П“ ЕООД, и поради възникналите финансови затруднения и рискове, произтичащи от евентуалното покачване на цените на енергоносителите през 2024г. моля за информация и получаване на отговори на въпросите ми, посочени по-долу.
В проведените до момента разговори с управителя на „ВиК-П“ ЕООД- г- н Марин Вулев, от него бяха изложени сериозни притеснения във връзка с финансовото състояние на дружеството, поради непредсказуемостта и риска от рязко покачване на цените на електроенергията, която съставлява една голяма част от разходите на предприятието.
На този етап се опитах да направя собствено проучване във връзка с изложения от него проблем, на базата на проведените до момента обществени поръчки от „Водоснабдяване и Канализация – П“ ЕООД, гр. Панагюрище за доставка на нетни количества активна електрическа енергия (средно и ниско напрежение) и избор на координатор на стандартна балансираща група за недвижимите имоти на „ВиК-П“ ЕООД гр. Панагюрище, съгласно Закона за енергетиката, Правилата за търговия с електрическа енергия и Правила за измерване на количеството електрическа енергия.
В таблицата по-долу са изредени и съответните поръчки:
От таблицата се забелязва, че планираните разходи за електроенергия на дружеството са както следва:
• За 2021г. ~463 хил. лева;
• За 2022г. ~1222 хил. лева;
• За 2023г. ~4800 хил. лева;
• За 2024г. ~2000 хил. лева.
Базирайки се на това, че средните цени през годините са както следва:
• За 2021г. ~103 лв. /MWh;
• За 2022г. ~203.59 лв. /MWh;
• За 2023г. ~886,19 лв. /MWh;
• За 2024г. ~198,92 лв. /MWh;
Това и обяснява реалната девиация в разходите за изразходвана енергия.
В графиките по-горе се забелязва тренд на намаляване на консумацията, но за текущата 2024г. се планира увеличение на консумацията. Това поражда и няколко въпроса:
3. Каква е причината за тренда на намаляващата консумация на електроенергия ?
4. Защо за 2024г. е планирано увеличение в консумацията с 10%?
Имайки предвид, че „ВиК-П“ ЕООД е в затруднение и през последните няколко години има необходимост от финансиране от страна на Община Панагюрище, възникват няколко въпроса, свързани с организацията и финансовите политики на дружеството, а именно:
5. Защо, се представя пред Общински Съвет, като причина за отпускане на заем сериозен риск точно поради потенциалните промени на цените на енергията, при положение, че ние имаме договорена цена от септември 2024г с доставчика „Електрохолд Трейд“ ЕАД?
6. Каква е политиката на „ВиК-П“ ЕООД в случай, че има някакви проблеми с доставчика на електроенергия и как се защитава интереса на предприятието, в случай, че гарантираните цени не могат да бъдат спазени?
7. Защо в договора е заложена гаранция за изпълнение от 5%, а не по-висока сума?
8. Каква е причината да се възлагат обществени поръчки от ВиК, без да има информиране или отчет към Общинския съвет за толкова сериозни и съществени разходи със стойност от 1 до 5 мил. лева?
На база предоставените в обществените поръчки консумации за последните години се виждат следните трендове:
Тренд на консумацията за 2021
Тренд на консумацията за 2022
Тренд на консумацията за 2022
Прави впечатление, че консумацията на електроенергия започва да намалява от м. септември и стига своето дъно до ноември. След това плавно започва повишаване на консумацията всеки месец, като рязко започва да се увеличава от месец юли.
Наблюдавайки периода 2020-2021г. изглежда, че консумацията е управляване по плавно по-ниска в сравнение с периодите 2022г. и 2023г., което е възможно да се дължи и на добива на вода от собствени източници.
Също така след преглед на консумацията за периода юли 2020г. до юли 2021г.
Най-главните консуматори са както следва:
• Подем 2 – Бошуля
• Подем 3 – Калугерово
• Подем 4 – Елшица
• ПСОВ Панагюрище
• Подем 1 – Злокучене (1 и 2 )
Бих искал да разбера, дали е направен анализ и каква е причината за тези стойности. Най-вече прави впечатление, че Подем 1 – Злокучене благодарение на това, че се използват 2 помпи има доста по-умерена консумация в сравнение с Подем 2,3 и 4. От тук възниква и въпрос:
9. Има ли направен анализ и изготвен план, чрез който да може да се оптимизира консумацията на Подем 2,3 и 4.
Също прави впечатление, че целогодишно подемните станции имат сериозна консумация. Тъй като сондажите от Маришкия басейн не са единствените източници за Община Панагюрище и те захранват през друг гравитачен водопровод община Панагюрище възниква и въпрос:
10. Защо има толкова висока консумация (средно около 50 000 kWh/месечно) от подемните станции ежегодно, особено и в месеци, в които е сигурно, че има вода в наличните водоизточници на общината?
Поради тази причина би било важно да се знае как и защо е постигнато това по-плавно намаляване на консумацията през периодите.
От тук се пораждат и следните въпроси:
11. Правен ли е анализ във връзка с консумацията на електроенергия и съставян ли е план за намаляване на консумацията и какъв е той?12. Защо са такива консумациите на ток постоянно. Разбирам, че е възможно в някои моменти да имаме нужда от вода от Маришкия басейн, но изглежда, че това е така почти непрекъснато
13. Защо, ако имаме такива сериозно разходи за ток, досега не са изградени малки ФЕЦ-ове с евро финансиране за да се намали тежестта от тока?
14. Правен ли е анализ, ако се направи инвестиция във ФЕЦ, за какъв период би се изплатила?
15. Има ли връзка с постоянната консумация от средно 300 000 kWh с авариите, които се случват?
16. Възможно ли е да се разбере колко аварии е имало през годината и да се структурират по населени места ?
17. Колко често се е налагало да се изпразва водопровода или негови части заради сериозни аварии?
18. Правен ли е анализ за причинно-следствени взаимовръзки, свързани с авариите?
19. Има ли карта, на която са обособени точки на съоръженията, поддържани от ВиК – П ЕООД, които да могат да бъдат с отдалечено мониториране?
20. Има ли направен сравнителен анализ за добива на вода спрямо консумацията на енергия?
Запознат съм, че през 2021г е проведен одит от Агенция за Държавна Финансова инспекция (АДФИ). На база одита им в Доклад №ДИД4ПЗ-11/10.03.2021г. и №ДИД4ПЗ-16/29.03.2021г са установени общо 31 нарушения, както и индикатори за измама по смисъла на §1,т.9 от ДР на ЗДФИ, във връзка с направена проверка на изпълнението на сключените договори за строителство, доставки и услуги за периода 2018-2019г. На база тази проверка и установеното има съставени девет броя актове за установяване на административни нарушения (АУАН). На база това ми е известно, че има установени проблеми в провеждането на обществени поръчки на стойност 314 570лв. без ДДС.
Имайки предвид тази информация, г-н председател, моля да бъдат предоставени:
21. Копия от наложените АУАН-и с цел запознаване причините за тях.
Моля за следната информация:
22. Какви са последствията за ОП „ВиК-П“ ЕООД - имало ли е предприети мерки от Общинския съвет, в качеството му на принсипал и направен ли е анализ, защо се е достигнало то тези нарушения ?
23. Има ли собствен анализ от мениджмънта на предприето, ведно с обосновка, въз основа на които да са предприети действия от ръководството на ВиК П-Панагюрище, с цел предотвратяване на бъдещи пропуски и проблеми.
24. Има(ло) ли е назначен вътрешен одитор, който да следи, проверява и подпомага общинските предприятия в процесите, така че да бъде законосъобразна тяхната дейност? Ако да, той има ли становище във връзка със съставените АУАН-и?
25. Във връзка с индикацията за евентуални измами има ли направен вътрешен одит на обществените поръчки? Какви мерки е предприел Общински съвет- Панагюрище във връзка с опазването на обществения интерес и публичния ресурс?
След като се запознах с докладите и протоколите от работата на комисиите за избор на доставчици на енергия забелязах, че член на комисията е и инж. Цвятко Лалов. Във връзка с това се поражда в мен въпрос, след като г-н Лалов е и общински съветник, и участва във вземане на финансови решения във ВиК-П ЕООД Панагюрище, а същевременно взема и решения, свързани с приемането на финансовия отчет на дружеството или отпускане на заем и др.,- дали той не е в конфликт на интереси, когато има гласуване по теми, свързани с общинското дружество
Поради горната причина, смятам че е необходимо да се предприемат установителни мерки:
26. Моля да се прецени и насочи за обсъждане темата, свързана с евентуален конфликт на интереси към съответната ресорна постоянно действаща комисия.
27. Моля да се провери и към момента дали вземаните решения на Общински съвет са законосъобразни с оглед гореспоменатата информация.
На база публикувана информация по чл. 44. ал.3 т.1. от ЗОП, се вижда, че СИП – 2000 ООД е дружество участвало в изготвянето на документацията по обществена поръчка през 2023г. на основание договор №519 от 21.08.2023г. Поради тази причина бих искал да разбера причината за използване на външната услуга на СИП-2000 ООД.
28. Моля за копие от въпросния договор със СИП-2000 ООД.
29. Моля за отчет във връзка със свършената работа от СИП-2000 ООД.
30. Моля за обосновка, какво наложи използването на услугите на СИП-2000 ООД.
31. Моля за обосновка, как и на какво основание беше избрана фирмата СИП-200 ООД.
Уважаеми г-н Председател, г-н Кмете и г-н Вулев,
Текущият документ има за цел да се задействаме максимално бързо оценката на текущата ситуация и да изградим максимално бързо план за оздравяване на дружеството, с който то ще може да функционира самостоятелно, за да не бъде перманентно в нужда от разхождане на публични средства на жителите на община Панагюрище. Текущият документ има за цел да се задейства максимално бързо оценката на текущата ситуация и да изградим максимално бързо план за оздравяване на дружеството, с който то ще може да функционира самостоятелно, за да не бъде перманентно в нужда от разхождане на публични средства на жителите на община Панагюрище. Това ще доведе неминуемо до повишаване нивото и качеството на предоставяните услуги, а така също и на условията на труд в предприятието. Поради тази причина, моля за Вашето внимание и приоритетно съдействие, защото това е казус с висока обществена значимост.
ДАТА: 10.01.2024 г. С уважение ПАВЕЛ ХРИСКОВ Общински съветник към
Общински Съвет – гр. Панагюрище