Какво се случва с проекта за изграждане на Синя зона в Панагюрище, това питане, внесено до кмета на общината oт общинскят съветник от ППДБ Павел Хрисков, беше разгледано по време на вчерашната сесия, след изчерпване на точките от дневния ред.
„Планирано ли е да се внедри Синя зона на територията на общината, тъй като има наредби, има планове, където тя е маркирана… Нещо, което мен лично ме притеснява e, че че ако ние трябва да имаме Синя зона, но нямаме, това не е ли нарушение и най-малкото Общинският съвет ако смята, че трябва – neка се направи, ако смята, че не трябва, по-добре това решение да го премахнем, за да нямаме такъв тип решения, които не изпълняваме.“ – разви питането си от трибуната Павел Хрисков и пожела още да узнае докато се вземе решение дали да има, или не Синя зона, има ли предвидени мерки във връзка с паркирането – най-вече в централната част на Панагюрище.
В отговор на поставените въпроси кметът Желязко Гагов информира, че проектът за Синя зона е от 2009 година и е с териториален обхват между улиците „Георги Бенквоски“, „Стоил Финджеков“,“Макгахан“, „Райна Княгиня“,“20 април“, пл.“Павел Бобеков“, районите около Общината, Електроразпределение, Новата поща, поликлиниката, Театъра и районния съд. Предвидени са около 260 паркоместа за краткотрайно платено паркиране в Синя зона, както и служебни парко-места за сградата на Общината, Поликлиниката, Съда. На улици, площади и паркинги публична общинска собственост също може да се въведе режим за кратковременно платено паркиране Синя зона.
„Към момента проектът не е реализиран, но изпълнението му би повишило съществено възможностите за паркиране в града и качеството на организацията на движението като цяло. През 2020 г. е изготен генерален план за организация на движението в Панагюрище.В сехама 2, т.6 е предвидена Синя зона и платено паркиране. В проекта зоната за кратковременно платено паркиране е разположена по второстепенни улици, на схемата са отразени общинските и частни паркинги. С решение 591/18.2023г, Протокол номер 47, Общинският съвет приема плана за организация на движението.“ – поясни кметът.
„Моето лично предложение е да се започне обществен дебат по темата и да се вземе финално решение какво да се прави с тази Синя зона. Паралелно с това ми прави впечатление, че паркирането в централната част е хаотично и създава предпоставки дори за агресия между шофьорите. Докато се реши дали да има или не Синя зона, в централната част поне да бъдат разграфени паркоместа в центъра, така, че да може поне да има по-сбито и подредено паркиране.“ – подчерта от своя страна Павел Хрисков.